Vai esmu gatavs pusmaratonam?
Kā var zināt vai esi gatavs savam pirmajam pusmaratonam? Vai ir kāds rezultāts kuram esi 100% gatavs? Nekad nav ideālu apstākļu, lai skrietu sacensībās, bet ir svarīgi apzināties, ka tu pateišām esi tam gatavs.
Pusmaratons ir skriešanas sacensība ar 21,0975 km (21,1 km) garu distanci. Tā ir interesanta un ambicioza distance, kas ir populārs mērķis gan pieredzējušiem skrējējiem, gan amatieriem, kuri vēlas pārbaudīt savu izturību un fizisko sagatavotību, bet nevēlas uzreiz mēģināt pilnu maratonu (42,195 km).
Viena no biežākajām skrēju kļūdām ir pusmaratona distances nerespektēšana. Bet šī distance, tāpat kā 5km vai ultra maratona distance prasa savus treniņus un noskrietos kilometrus tajos. Gatavošanās pusmaratonam prasa laiku, centību un smagu darbu. Pusmaratona distances pievarēšana jau ir daudz nopietnāks pārbaudījums salīdzinot ar 5km vai 10km noskriešanu, Tā ir pietiekami gara distance, lai pēc tam varētu dalīties savos pārdzīvojumos un pieredzē distances laikā.
Kā var zināt, vai esi gatavs?
Tev ir jābūt spējīgam skriet/iet 90 minūtes no vietas. Pieveikt distanci nenozīmē obligāti visu noskriet, var arī pāriet soļos, bet svarīgākais būt spējīgam turpināt kustību 90 minūšu garumā. Bet, ja tavs mērķis sacensībās ir noskriet visu distanci.tad būtu jāvar noskriet arī visas 90 minūtes ne pārejot soļos un neapstājoties.
Ja gatavošanās process norit pareizi, tad nevajadzētu būt sarežģīti kustēties šīs 90 minūtes. Un slodzes laikā tev vajadzētu justies komfortabli, bet svarīgi šajā laikā uzņemt šķidrumu un kādu enerģijas devu. Tev treniņos nav jānoskrien pusmaratons, bet treniņplānā vajadzētu būt vismaz vienam garajam skrējienam katru nedēļu. Šis garais skrējiens ir kritiski svarīgs taviem termiņiem un ar tā palīdzību tu sāc būvēt savu izturību. Garie skrējieni palīdzēs muskuļos vairāk uzkrāt glikogēnu un mācīs organismu kā enerģijas avotu izmantot taukus.
Regularitāte ir panākumu atslēga
Ja vēlies kļūt labāks vienalga kādā jomā regularitāte, tas ir pamats visam. Arī skriešanā, vienalga cik garu distanci tu esi iecerējis veikt, regulāri treniņ ir panākumu atslēga, lai sasniegtu savu mērķi. Ir normāli izlaist vienu skrējienu, divus skrējienus, bet tas noteikti nedrīkst kļūt par ieradumu. Un šo regularitātes principus uzsver arī daudzi elites skrējēji, jo arī viņiem personīgie rekordi nenāk patrenējoties 2-3 mēnešus, bet gan daudzu gadu garumā saskrietajos kilometros.
3 padomi, kā noskriet savu labāko pusmaratonu
Treniņš uz = seguma. Ir svarīgi vismaz reizi nedēļā trenēties uz tāda paša seguma, kāds būs sacensībās. Neatkarīgi no tā, vai tā ir sacensība pa ceļu vai taku skrējiens, iekļauj šāda veida treniņus savā plānā. Tas palīdz sagatavot kājas triecieniem no virsmas, uz kuras tu skrien, un palīdz izvairīties no traumām sacensību dienā.
Sacensību pieredze. Lai gan nav obligāti noskriet sacensībās 5 vai 10 km pirms galvenā starta, tas tomēr ir ļoti ieteicams. Ir kaut kas īpašs, kad piespraud sacensību numuru. Tā ir sajūta, kuru nevar iegūt ikdienas skrējienā. Piedalīšanās sacensībās ne tikai sniegs precīzu priekšstatu par tavu pašreizējo fizisko sagatavotību, bet arī ļaus tev izjust to īpašo sacensību dienas satraukumu.
Vienmēr ir labāk būt mazāk trenētam nekā pārtrenētam. Ja esi pārtrenējies, tu riskē ar traumām vai izdegšanu. Ja jūti, ka sāk parādīties sāpes vai kāda cita problēma, atpūtas dienas ņemšana, lai sacensību dienā būtu vesels, ir ļoti svarīga. Ja neesi vesels, tu nepiedalīsies sacensībās.