Atpūta pēc sacensību sezonas
Vai esi veiksmīgi aizvadījis sacensību sezonu?
Tu, iespējams, esi trenējies neskaitāmas stundas, lai sasniegtu savu mērķi. Treniņu procesā Tu daudz esi izaicinājis savu ķermeni. Tagad ir laiks ķermenim kaut ko atdot. ATPŪTU. Daudzi skrējēji pēc sezonas baidās paņemt pat dažas brīvdienas, baidoties zaudēt fizisko sagatavotību, kuras sasniegšanai viņi ir tik smagi strādājuši. Tiem, kuri skrien divas reizes nedēļā bez sportiskajām ambīcijām, neveic intensīvus treniņus un nepiedalās sacensībās, pārtraukums, visticamāk, nebūs vajadzīgs. Bet, ja trenējies biežāk un arī intensīvāk, noteikti ir vērts ieturēt pauzi. Dažiem skrējējiem pārtraukums ir sarežģīts laiks, jo diezgan daudzi vēlētos skriet visu gadu, taču TAM nav jēgas. Jo gan ķermenim, gan prātam ir nepieciešama atpūta. Praktiski arī visi elites skrējēji izmanto atpūtu pēc skriešanas sezonas vai “par visu naudu” noskrieta maratona vai pusmaratona. Citi neskrien ne soli mēnesi, sešas nedēļas vai ilgāk. Citiem patīk mazāk strukturēti treniņi, skrien, ja un kad rodas noskaņojums.
Kāpēc nepieciešama atpūta?
Vai esi kādreiz dzirdējis, ka tavi fiziskās sagatavotības uzlabojumi notiek atpūšoties? Tā ir taisnība. Izmantojot diezgan neticamu procesu, ko sauc par superkompensāciju, ķermenis reaģē uz stresu (piemēram, ilgstošu skrējienu vai smagu treniņu), pārsniedzot iepriekšējās savas spējas, ja vien ir pietiekami atpūties. Problēma ir tā, ka tā nav pilnīgi lineāra sistēma. Tu nevari turpināt kļūt arvien labāks un labāks bezgalīgi. Pienāk brīdis, kad ķermenim nepieciešama patiesa atveseļošanās, iespēja atpūsties un nostiprināt visus iepriekšējos treniņu ieguvumus. Skriešanas sezona un īpaši maratona skrējiens no organisma prasa daudz. Lai gan skriešanas treniņi ilgtermiņā stiprina cīpslu un saišu struktūras, tām ir nepieciešams arī laiks, lai atgūtos un pielāgotos. Tāpēc pārtraukums ir ļoti svarīgs, lai samazinātu traumu risku, dotu ķermenim laiku atgūties un atgūt motivāciju. Kaut dažreiz šie atpūtas periodi ir pret mūsu gribu, piemēram, traumas vai slimības gadījumā. Atpūta parasti ir pēc sacensību sezonas vai arī pēc galvenā starta, ja tā ir gara distance, kā maratons. Bieži vien pēc veiksmīga finiša vai sezonas cilvēks ir apņēmības pilns turpināt trenēties un uzlabot savu sniegumu. Vai arī tieši otrādi, pēc neveiksmīga starta ir apņēmības pilns reabilitēties. Tā darīt noteikti nevajag, lai gan atpūtas procesā fiziskā forma var nedaudz tikt zaidēta, tomēr ilgtermiņa aina ir rožaināka.
Kā atpūsties no skriešanas?
To, kā tu atpūties, nosaka tavi ilgtermiņa mērķi, personības veids un motivācija. Sezonas pārtraukums ne vienmēr nozīmē skriešanas treniņu neesamību. Tomēr, vismaz 10 dienas vajadzētu skriešanu “nolikt malā”. Atpūtas laikā var pievērsties citiem saviem hobijiem vai veikt savādākas, no ikdienā ierastajām, fiziskās aktivitātes. Mazliet vēlāk, ja ir vēlme, var atsākt skriešanas treniņus, bet tajos iztikt bez intensīvām nodarbībām un skriet tikai nejauši. Tomēr ideālā gadījumā tu šajā laikā neko neplāno un trenējiess galvenokārt atbilstoši savam garastāvoklim. “Pārtraukums” nenozīmē, ka tev vispār nevajadzētu kustēties. Pārtraukums nozīmē uzturēt ķermeni kustībā ar mērenu treniņu slodzi. Pārslēdzies vai izmanto laiku arī citos sporta veidos (peldēšana, riteņbraukšana, slēpošana, nodarbības fitnesa zālē, joga, pilates u.c.), kas rada organismam savādāku stresu nekā skriešanā. Tu vari palīdzēt savam organismam ātrāk atgūties, rūpējoties par kvalitatīvu un olbaltumvielām bagātu uzturu, iekļaujot savā ikdienā atjaunojošas aktivitātes, piemēram, saunu, masāžu, vannu vai pašmasāžu. Ēdiet visu, ko vēlaties, šajā laikā varat arī nedaudz pieņemties svarā. Ziemā tas samazina infekcijas risku.