Pulss miera stāvoklī
Ikkatra cilvēka, arī sportista, galvenais muskulis organismā – sirds. Katrā sirdspukstsā sirds pumpē asinis artērijās caur kurām tās nonāk organisma vistālākajos kapilāros un apgādā ikvienu šunu ar niepieciešamo.
Sirdsdarbības ātrums mainās atkarībā no vecuma (bērnu sirds pukst ātrāk nekā pieaugušajiem) un diennakts laika. Miera pulsam nav standarta vērtības. Kopumā veseliem pieaugušajiem miera stāvoklī ir no 60 līdz 80 sitieniem minūtē. Tomēr daudziem “izturībniekiem” ir pilnīgi normāli, ja sirds miera stāvoklī pukst tikai aptuveni 40 reizes minūtē vai vēl retāk. Sportista un aktīva cilvēka pulss norāda gan par treniņu, gan vispārējo stāvokli. Regulāri treniņi, īpaši izturības treniņi, pazemina miera pulsu. Tas notiek tādēļ, ka trenēta sirds ar katru sirdspukstu izpumpē vairāk asiņu, tā ir spēcīgāka, lielāka un tai ir lielāks tilpums nekā netrenētai sirdij. Pēc intensīva treniņa pulss miera stāvoklī var būt nedaudz augstāks nekā parasti. Ikdienā augstāks miera pulss var būt arī stresa, slimības pazīme vai pārtrenēšanās indikators.
Spēcīga un pareizi trenēta sirds ir izturības treniņu rezultāts. No 5 fiziskājām īpašībām, kuras lielākā vai mazākā mērā ir visiem, tieši izturība ir svarīgākā no tām, ja runājam par veselūbu un dzīves kvalitāti.