5 svarīgākās muskuļu grupas skriešanā
Lai būtu izturīgāks un skrietu ātrāk ir jāskrien vairāk, treniņu procesā jāiekļauj garie skrējieni, skrējieni anaerobajā zonā utt.. Ja vien tas būtu tik vienkārši. Liels potenciāls katrā no mums slēpjas muskuļos, kuru spēku un izturību mēs varam attīstīt 5 galvenās muskuļu grupas, kuras visvairāk piedalās skriešanas procesā un, kurām pievērst uzmanību treniņos.
1. Gūžas muskuļi (Gluteus m.)
Svarīga muskuļu grupa, kura pilda vairākas funkcijas nodrošinot stabilitāti, jaudu un spēku iegurnī un ap gūžas locītavu visās 3 kustību plaknēs. Gluteus ir galvenie skriešanas muskuļi, kuri, ja ir spēcīgi un trenēti novērš traumu riskus muguras jostas daļā, ceļos un pēdās, kā arī uzlabo stāju.
2. Augšstilba četrgalvainais muskulis (Quadriceps m.)
Viens no lielākajiem un spēcīgākajiem muskuļiem organismā. Muskulis, kas veic ceļa locītavas iztaisnošnu un stabilizēšanu, un viena no muskuļu galvām piedalās arī augštilba saliekšanā (kājas pacelšanā). Quadriceps arī palīdz absorbēt triecienu pie nolaišanās un izkliedē to. Bieži vien šie muskuļi ir savilkti un pārslogoti, kas var izraisīt stājas problēmas un muskuļu disbalansu, kas var nelabvēlīgi ietekmēt ceļu, iegurņa un muguras jostas daļas veselību.
3. Korsetes muskuļi (Core m.)
Visi muskuļi, kas iesaistīti galvenokārt iegurņa stabilitātei un pareizam novietojumam. Ja šie muskuļi nebūs pietiekami stipri, tad ķermenis veiks daudz kompensējošu kustību. Kas, savukārt, veicinās traumu rašanos un radīs negatīvu ietekmi uz muguras jostas daļu, gūžu, celi utt..
4. Augšstilba mugurējie muskuļi (Hamstring m.)
Galvenā funkcija ir augštilba iztaisnišana un ceļa sliekšana. Bieži vien hamstring muskuļi ir ievērojami vājāki par quadriceps muskuļiem, tādējādi rodas liels spēka disbalans, kas veicina hamstringu sasprindzinājumu un pat plīsumus. Stiprinot šos muskuļus tas būs liels pienesums Jūsu skriešanas formas uzlabošanai.
5. Ikra muskuļi (Calf m.)
Vienalga kāda ir skriešanas tehnika, ikra muskuļi vienmēr tiek ļoti noslogoti. Ikra muskuļus ir grūti sagatavot skriešanai nenodarbojoties ar skriešanu. Tajā pašā laikā nesamērīgs un nesagatavots slodzes pieaugums bieži vien rezultējas ar traumu ikra muskuļos, ahileja cīpslā vai pēdā. Ikra muskuļu stiprināšana prasa daudz laika un pacietības.